Chrabąszcz majowy jest powszechnie występującym szkodnikiem trawników i roślin ozdobnych. Dorosłe chrabąszcze oraz ich larwy, pędraki, są bardzo żarłoczne i mogą spowodować wiele zniszczeń w ogrodzie. Przeczytaj jak rozpoznać chrabąszcza majowego i dowiedz się jak zwalczać tego szkodnika.

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha to gatunek chrząszcza z rodziny żukowatych. Loty odbywa wieczorami w maju, czerwcu, a czasami na początku lipca. Żywi się liśćmi drzew liściastych, takich jak drzewa owocowe, wierzby, brzozy, buki i dęby. Larwy chrząszcza majowego żerują na korzeniach roślin zielnych, krzewów oraz drzew i mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin. Są więc przede wszystkim szkodnikami szkółek, upraw oraz trawników.

Cechy charakterystyczne

 • Dorosłe osobniki osiągają wielkość 2-3 cm
 • Ich ciało jest owalne, czarne
 • Pokrywy skrzydeł są brunatno-brązowe i lekko omszone
 • Na głowie mają parę czułek o wachlarzowatym kształcie
 • Larwy chrząszcza są biało-żółte i grube
 • Larwy mają do 6 cm długości

Szkody: larwy (pędraki)

Larwy chrząszcza majowego żerują w glebie podgryzając korzenie roślin i powodują rozmaite szkody. Pędraki mogą być przyczyną więdnięcia i zamierania roślin ogrodowych. Potrafią także uszkodzić korzenie drzew owocowych, doprowadzając nie tylko do usychania pojedynczych gałęzi, ale nawet całych drzewek. Larwy żerujące w trawniku powodują obszarowe szkody, pozostawiając płaty obumarłej murawy. Jednak największe zniszczenia pędraki wywołują wśród roślin uprawnych, gdyż tworzą w bulwach roślin poważne wżery.

Szkody: dorosłe chrząszcze

Dorosłe chrząszcze pojawiają się na w kwietniu oraz maju i zaczynają objadać młode liście drzew. Liczna grupa chrząszczy majowych może doprowadzić do ogołocenia całych drzewek z liści. Chrząszcze w dzień przebywają na drzewach, a żerują dopiero wieczorami.

Czteroletni cykl rozwojowy

Na wiosnę, w okolicach kwietnia i maja, dorosłe osobniki opuszczają miejsce swojego zimowania i wylatują żerować na pobliskich drzewach. Wśród liści możemy wtedy zaobserwować całe grupy latających chrząszczy, które przechodzą tzw. Rójkę. Po tym czasie samice chrabąszcza zakopują się w ziemi, by złożyć jaja. Następnie, po ok. miesiącu z jaj wylegają się larwy, które zaczynają żerować płytko pod powierzchnią ziemi. Dopiero dwuletnie larwy zaczynają żywić się korzeniami roślin, ale największe szkody powodują po 3 latach rozwoju, w maju i czerwcu, gdyż stają się wtedy najbardziej żarłoczne. W sierpniu, po  4 latach życia, pędraki przepoczwarzają się w dorosłe chrabąszcze, które pozostają w glebie aż do wiosny.

Zwalczanie chrabąszcza majowego

Walka z chrabąszczem majowym jest skuteczna tylko wtedy, gdy opiera się zarówno na zwalczaniu dorosłych osobników, jak i żyjących w glebie larw. Istnieje bardzo ograniczona ilość preparatów zwalczających chrabąszcze, dlatego najbardziej opłacalne w walce z tymi szkodnikami są metody agrotechniczne.

 • Zbieranie chrząszczy z drzew i krzewów
  Wiosną dorosłe chrabąszcze obsiadają gałęzie roślin. Wczesnym rankiem owady są odrętwiałe po chłodzie nocy, więc możemy z łatwością strząsać je z gałązek. Aby ułatwić sobie pracę możemy rozłożyć pod roślinami płachty, aby nie trzeba było zbierać pojedynczych owadów.

 • Nowa działka – przeoranie ziemi i siew gryki
  Pędraki często licznie występują w glebie na nieużytkach, więc jeżeli kupiliśmy działkę na takim terenie, to powinniśmy ją kilkukrotnie przeorać. Wyrzucone na powierzchnię pędraki nie potrafią ponownie się zakopać i stają się łatwym pożywieniem dla okolicznych ptaków. Przed posadzeniem pierwszych roślin warto również przemyśleć zasianie gryki, gdyż zawiera ona taniny, które zapobiegają rozwojowi pędraków.

 • Stosowanie oprysków i środków owadobójczych
  Do zakładania trawników możemy stosować nasiona zaprawiane środkami owadobójczymi. Dorosłe chrabąszcze majowe zwalcza się przy użyciu środków chemicznych, lecz te są zabójcze również dla owadów pożytecznych. Powinniśmy również pamiętać, że metoda stosowania oprysków nie jest w pełni skuteczna, gdyż zwalcza jedynie dorosłe chrząszcze.

 • Preparaty uzupełniające
  Warto również przemyśleć zastosowanie naturalnych preparatów doglebowych, będących produktami nieszkodliwymi dla roślinności i ograniczającymi rozwój pędraków żerujących w ziemi. Preparaty takie możemy stosować zarówno na trawniki, jak i w uprawie roślin ozdobnych, owocowych, a nawet w ogrodach warzywnych. Coroczne stosowanie takich środków pozwoli nam na systematyczną walkę ze szkodnikami.