Drewno to materiał pięknie komponujący się w zieleni ogrodu, ale zaniedbane szybko niszczeje. Niezależnie od tego, czy jest to ławka ogrodowa, taras, czy altana, drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, dobrze zabezpieczone przed wilgocią, słońcem, grzybami i owadami.

Drewno w ogrodzie możemy zabezpieczyć stosując wybrany impregnat lub olej, a następnie pokrywając je odpowiednim lakierem. Pamiętajmy jednak, że lakier nie powinien zakrywać rysunku słojów, które pięknie się prezentują.
Jeżeli zdecydowaliśmy, że chcemy nadać drewnu jednolity kolor, to po zastosowaniu impregnatu możemy użyć farby kryjącej. Jednak takie rozwiązanie wbrew pozorom nie przedłuży żywotności naszych drewnianych elementów, gdyż grubo położona farba uniemożliwia oddychanie drewna i odprowadzanie wilgoci z wewnątrz desek, więc skraca również ich trwałość. Poza tym szkoda zakrywać naturalne wzory słojów, które w większości stanowią o uroku drewna.

Impregnaty

Impregnaty zawierają substancje zapobiegające nadmiernemu wchłanianiu wilgoci, a także rozwojowi insektów, pleśni i grzybów w drewnie. Niektóre preparaty posiadają również właściwości owadobójcze, a nawet likwidujące ogniska zapalne w deskach, więc mogą być stosowane zarówno do zabezpieczania, jak i leczenia chorego drewna. Impregnaty możemy stosować jedynie na suche, surowe drewno, które nie było wcześniej niczym malowane. Wyjątkiem od tej reguły jest drewno impregnowane ciśnieniowo, które możemy zaimpregnować jeszcze raz. Zabezpieczone drewno powinniśmy następnie potraktować lakierem lub lakierobejcą, by jeszcze bardziej przedłużyć jego trwałość.

Impregnaty barwiące

Impregnaty barwiące mają te same właściwości, co zwykłe impregnaty, ale dodatkowo zawierają także specjalne barwniki, które zabezpieczają drewno przed promieniowaniem UV, a co za tym idzie – przed utratą koloru i szarzeniem desek. Impregnatami barwiącymi możemy również lekko zabarwić drewno. DO wyboru w tym wypadku mamy wiele drewnopodobnych kolorów. Barwnik ten nie zakryje całkowicie wzorów na drewnie, więc nie będziemy musieli rezygnować z widocznego rysunku słojów. Impregnaty barwiące możemy stosować na drewno surowe, drewno po impregnacji ciśnieniowej, a także na drewno nasączone już zwykłym impregnatem.

Lakierobejce

Lakierobejce, dzięki zawartym w nich pigmentom, chronią drewno w szczególności od wpływu promieniowania UV, które w naturalnych warunkach wpływa na kolor desek, powodując ich blaknięcie. Pomalowane lakierobejcą drewno jest również zabezpieczone przed działaniem czynników pogodowych, takich jak wilgoć czy mróz.  Lakierobejce tworzą na powierzchni drewna wytrzymałą, transparentną powłokę, nadającą pomalowanym elementom lekki połysk. Niektóre z dostępnych preparatów mają w swoim składzie również substancje zabezpieczające przed grzybami, pleśnią i owadami – pełnią wówczas również funkcję impregnatów i można stosować je jako jedyną ochronę drewna. Zazwyczaj jednak lakierobejce pełnią jednak funkcję dekoracyjną.

Lakiery

Lakiery tworzą na powierzchni drewna odporną powłokę zapewniającą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza wilgocią. Niektóre lakiery zawierają dodatkowo filtry chroniące przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Dodatkowo preparaty te wzmacniają naturalny rysunek słojów na deskach. Możemy wybrać lakier w jednym z wielu kolorów drewnopodobnych. Istnieją również lakiery bezbarwne, jednak zaleca się używanie ich w ogrodzie jedynie do rozjaśniania wcześniej zabarwionego drewna.

Oleje

Oleje do drewna wytwarza się na bazie oleju roślinnego. Zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, a co za tym idzie: przed schnięciem i pękaniem, oraz przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Powinniśmy pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się zabezpieczać drewno w ogrodzie jedynie olejem, to powinniśmy malować je co roku, najlepiej wczesną wiosną.

Olejowanie szczególnie wskazane jest przy posiadaniu elementów z drewna egzotycznego. Uważajmy jednak, by kupować preparat przeznaczony specjalnie do tego typu drewna, gdyż oleje do drzew krajowych mogą zawierać związki chemiczne, które na drewnie egzotycznym mogą spowodować pojawienie się plam i odbarwień.