Jeżeli posiadacie kota, to powinniście wiedzieć, że zwierzak ten może niszczyć rośliny. Przeczytajcie o tym, jak uchronić ogród przed szkodami spowodowanymi przez kocie zachowania. Dzięki temu zarówno wy, jak i wasz kot, będziecie mogli cieszyć się pięknym ogrodem.

Poza wygrzewaniem się na słońcu i zabawą wśród roślin kot w ogrodzie powoduje również szereg mniejszych zniszczeń. Jeżeli znaczy teren, to rośliny, zwłaszcza niskie i młode, narażone są na spalenie moczem. Zwierzak zakopuje też odchody, więc może niektóre rośliny wykopać i połamać. Natomiast przy ścieraniu pazurów kot potrafi uszkodzić korę drzew i pozostawić na niej zadrapania – tu zagrożone są głównie młode drzewka. To wszystko nie znaczy jednak, że powinniśmy zamknąć kota w domu albo zrezygnować z pięknego wyglądu naszego ogrodu.

Przygotowanie ogrodu

Możemy zapobiec wszystkim zniszczeniom spowodowanym obecnością kota w ogrodzie. Wystarczy tylko, że dobrze się przygotujemy. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że uszkodzone przez zwierzaka mogą zostać głównie rośliny małe lub młode. Oto kilka sposobów na chronienie roślinności przed kocimi nawykami:
 • Jeżeli kot znaczy teren
  Koty oznaczając swoje terytorium najczęściej znaczą teren w rogach ogrodu, dlatego zamiast wrzosów i małych iglaków, które są szczególnie wrażliwe koci mocz i narażone na spalenie, możemy posadzić tam wysokie rośliny liściaste.
 • Sadzenie drzewek i sianie roślin
  Jeżeli zamierzamy posadzić młode drzewka, to możemy osłonić ich pnie grubą siatką, dzięki temu ochronimy ich korę przed drapaniem. Z kolei siejąc nowe rośliny możemy okryć je siatką o dużych okach, dzięki czemu utrudnimy kotu kopanie. Gołą ziemię możemy dodatkowo wyłożyć kamieniami.

 • Koszenie trawnika
  Koty wolą załatwiać się wśród wysokich traw, dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym koszeniu trawnika. Stężenie azotu w kocim moczu powoduje wypalenie roślin – co prowadzi do pojawienia się płatów uschniętej trawy. Jeżeli chcemy jeszcze lepiej chronić murawę, to możemy miejsca, w których kociak załatwił swe potrzeby, jak najszybciej obficie polewać wodą.

 • Chronienie kwiatów sezonowych
  Aby nasze kwiaty sezonowe były mniej zagrożone spaleniem oraz wykopaniem, możemy sadzić je przede wszystkim w donicach, a nie w gruncie, ziemię dodatkowo przysypując kamyczkami. Możemy również sięgnąć po preparaty odstraszające. Jeżeli jednak kot załatwi się w donicy, zapewne myląc ją z kuwetą, to rośliny powinniśmy przesadzić do świeżej ziemi, gdyż mocz uszkadza korzenie roślin.

Poza wszystkimi wymienionymi środkami zabezpieczającymi rośliny, pamiętajmy również o spełnieniu odpowiednich potrzeb naszego zwierzaka. Jeżeli zapewnimy kotu drapaczkę do ostrzenia pazurów i doniczkę z trawą, którą będzie mógł gryźć (gdyż w ten sposób oczyszcza swój przewód pokarmowy z sierści), to nie będzie on tak często niszczył naszych ogrodowych roślin. Warto też poświęcić zwierzakowi trochę czasu i nauczyć go korzystania z kuwety, a także pokazać którą trawę może gryźć.

Co zrobić, gdy kot poluje

Zdarza się, że nasz pupil poluje na ptaki, myszy, a nawet wiewiórki i dumnie przynosi nam je do domu. To przykre dla właściciela zjawisko jest jednak dla kota naturalne, gdyż jest drapieżnikiem, więc nie powinniśmy się dziwić jego zachowaniu. Co więcej, warto wiedzieć, że przynoszenie niezjedzonej zdobyczy jest kocim wyrazem szacunku do właściciela – ,,ja upolowałem, ty jesz pierwszy”. Nie musimy się jednak godzić na to zachowanie, ale kary mogą nie przynieść skutków. Aby powstrzymać kota przed polowaniem, możemy zamykać go na noc w domu lub przyczepić mu do obróżki dzwonek – dzięki temu drobne zwierzęta będą ostrzegane dźwiękiem, gdy tylko kot będzie się do nich zbliżał. Sposób z dzwonkiem sprawdza się zazwyczaj bardzo dobrze.