W ogrodzie może czyhać na kota wiele zagrożeń. Dlatego jeżeli nie chcemy, by zwierzakowi stała się krzywda, to powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem ogrodu, by był on przyjazny i bezpieczny dla naszego pupila.

Rośliny szkodliwe dla kota

Koty lubią podgryzać rośliny. Jest to ich naturalne zachowanie – w ten sposób oczyszczają swój przewód pokarmowy z sierści. Jednak nie wszystkie rośliny są dla naszego pupila bezpieczne. Jednym z głównych zagrożeń, mogących zaszkodzić zdrowiu kota w ogrodzie, jest toksyczna roślinność. Może ona spowodować zatrucia, pogorszenie zdrowia, a nawet śmierć zwierzaka. Dlatego powinniśmy zrezygnować z takich gatunków roślin, które mogłyby zaszkodzić naszemu kotu. Oto przykłady niektórych z nich:

  • Cis pospolity – niemal wszystkie części rośliny są wysoce toksyczne, a u kota mogą spowodować biegunkę i podrażnienia śluzówki, a nawet zaburzenia układu oddechowego oraz pracy serca.
  • Czarny bez – owoce tego krzewu są umiarkowanie toksyczne, mogą wywołać u kota wymioty oraz biegunkę, a w najgorszym wypadku nawet spowodować śpiączkę.
  • Bukszpan – toksyczne są liście rośliny, u kota mogą wywołać wymioty i biegunkę, a także podrażnienie skóry i błon śluzowych.
  • Amarylis – szkodliwe są cebule o umiarkowanej toksyczności, po ich zjedzeniu kot może zacząć wymiotować lub dostać biegunki.
  • Azalia – wszystkie części rośliny są umiarkowanie toksyczne i powodują u kota np. podrażnienie żołądka, ból brzucha, zaburzenia rytmu serca.

To zaledwie kilka przykładów szkodliwej dla zdrowia kota roślinności. Zdecydowanie najbardziej niebezpiecznymi roślinami są jednak: konwalia majowa, cis, ligustr pospolity, lilie, naparstnica, oleander, ostróżka, rącznik pospolity i złotokap. Praktycznie wszystkie ich fragmenty są wysoce toksyczne, a u zwierzęcia wywołują m.in ślinotok, wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności. W przypadku zatrucia tymi roślinami brak opieki weterynaryjnej może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka, więc jeżeli mamy koty, to powinniśmy unikać sadzenia tych gatunków w ogrodzie.

Co zrobić, jeżeli kot się zatruł

Jeżeli zaobserwujemy u kota jeden lub kilka z wymienionych powyżej objawów, to bardzo prawdopodobne będzie, że zjadł on fragment którejś z trujących roślin. Takie zatrucie nie koniecznie musi być niebezpieczne, ale dla bezpieczeństwa naszego pupila powinniśmy zasięgnąć pomocy weterynarza. Spróbujmy najpierw zidentyfikować roślinę, którą mógł zatruć się kot i podajmy lekarzowi jej nazwę. Dzięki tej informacji przyczyna choroby kota zostanie szybciej zdiagnozowana, a co za tym idzie, będzie można szybciej zacząć leczenie. Szerszy spis roślin niebezpiecznych dla kotów znajdziecie tutaj.

Ciernie i kolce

Nieostrożny kot może zrobić sobie również krzywdę wśród roślinności wyposażonej w ciernie i kolce, a poranione łapki i uszy to przykre zjawisko zarówno dla kota jak i dla jego właściciela. Powinniśmy zatem unikać sadzenia roślin takich, jak: berberys, głóg, pigwowiec czy rokitnik.

Niebezpieczne środki chemiczne

Powinniśmy być również zawsze pamiętać, by po zastosowaniu chemicznych środków ochrony roślin przez co najmniej kilka lub kilkanaście godzin nie wypuszczać kota do ogrodu. Zwierzak nie musi wtedy zjadać trawy by się otruć – jego naturalnym odruchem jest wylizywanie sierści oraz łap, więc jeżeli znajdzie się na nich odrobina toksycznej substancji, to może być to dla kota bardzo niebezpieczne w skutkach.

Rośliny zdrowe dla kota

Podgryzanie roślin przez kota jest jego naturalnym zachowaniem, przy czym często wybiera on w takie rośliny, które korzystnie wpływają na jego zdrowie. Dlatego w ogrodzie przyjaznym kotu nie powinno zabraknąć takich roślin jak: pietruszka czy krwawnik pospolity. Zdrowy dla naszego pupila będzie również ogórecznik, który posiada wiele wartości wzmacniających. Z kolei tymianek i oregano zwalczają u kota pasożyty, a liście mięty poprawiają trawienie. Do roślin uwielbianych przez kota zalicza się przede wszystkim kocimiętka która działa na zwierzaka wręcz narkotyzująco – kociaki uwielbiają się w niej tarzać.

Kocie zachcianki

Pamiętajmy, że wszystkie koty mają swoje nawyki i potrzeby, dzięki którym utrzymują swój organizm w zdrowiu i dobrej kondycji. Wiemy już, że zwierzak zjada korzystne dla swojego układu trawiennego rośliny. Jednak jeżeli chcemy sprawić, żeby nasz ogród był w pełni przyjazny kotu, to powinniśmy zadbać o spełnienie wszystkich potrzeb naszego pupila.

  • wspinanie się – dlatego dobrze jest, gdy w ogrodzie znajduje się choć jedno niewysokie drzewo, którego gałęzie rozstawione są na wielu poziomach. Dzięki temu nasz kot łatwo wdrapie się na drzewo – a co ważniejsze – bez problemu z niego zejdzie.

  • ostrzenie pazurów – dlatego młode drzewka powinniśmy zabezpieczyć specjalną siatką, by nie zostały uszkodzone. Warto jednak pozwolić kotu drapać choć jedno lub dwa dorosłe drzewa, albo umieścić w ogrodzie jeden duży konar przeznaczony specjalnie do ostrzenia kocich pazurów.
  • zacienione miejsca – powinniśmy zapewnić kotu miejsca, w których mógłby skryć się przed słońcem. Koty uwielbiają chować się w zaroślach, ale poza zabawą mogą również schłodzić się w cieniu liści podczas gorących letnich dni.
  • dostęp do wody – kot powinien mieć możliwość ugaszenia pragnienia, gdy jest poza domem, zwłaszcza w czasie lata. Dlatego powinniśmy ustawić mu miskę z wodą w jednym, określonym miejscu i nie zapominać o jej uzupełnianiu.
  • naturalna kuweta – jeżeli stworzymy naszemu kotu specjalne miejsce w którymś z rogów ogrodu, które wypełnimy kilkucentymetrową warstwą piasku i obsadzimy kocimiętką, to nasz zwierzak nie będzie załatwiał swoich potrzeb wśród rabat, na trawniku, ani w dziecięcej piaskownicy.