W ogrodzie może czyhać na kota wiele zagrożeń. Dlatego jeżeli nie chcemy, by zwierzakowi stała się krzywda, to powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem ogrodu, by był on przyjazny i bezpieczny dla naszego pupila.
Rośliny szkodliwe dla kota
Koty lubią podgryzać rośliny. Jest to ich naturalne zachowanie – w ten sposób oczyszczają swój przewód pokarmowy z sierści. Jednak nie wszystkie rośliny są dla naszego pupila bezpieczne. Jednym z głównych zagrożeń, mogących zaszkodzić zdrowiu kota w ogrodzie, jest toksyczna roślinność. Może ona spowodować zatrucia, pogorszenie zdrowia, a nawet śmierć zwierzaka. Dlatego powinniśmy zrezygnować z takich gatunków roślin, które mogłyby zaszkodzić naszemu kotu. Oto przykłady niektórych z nich:

To zaledwie kilka przykładów szkodliwej dla zdrowia kota roślinności. Zdecydowanie najbardziej niebezpiecznymi roślinami są jednak: konwalia majowa, cis, ligustr pospolity, lilie, naparstnica, oleander, ostróżka, rącznik pospolity i złotokap. Praktycznie wszystkie ich fragmenty są wysoce toksyczne, a u zwierzęcia wywołują m.in ślinotok, wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności. W przypadku zatrucia tymi roślinami brak opieki weterynaryjnej może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka, więc jeżeli mamy koty, to powinniśmy unikać sadzenia tych gatunków w ogrodzie.
Co zrobić, jeżeli kot się zatruł
Jeżeli zaobserwujemy u kota jeden lub kilka z wymienionych powyżej objawów, to bardzo prawdopodobne będzie, że zjadł on fragment którejś z trujących roślin. Takie zatrucie nie koniecznie musi być niebezpieczne, ale dla bezpieczeństwa naszego pupila powinniśmy zasięgnąć pomocy weterynarza. Spróbujmy najpierw zidentyfikować roślinę, którą mógł zatruć się kot i podajmy lekarzowi jej nazwę. Dzięki tej informacji przyczyna choroby kota zostanie szybciej zdiagnozowana, a co za tym idzie, będzie można szybciej zacząć leczenie. Szerszy spis roślin niebezpiecznych dla kotów znajdziecie tutaj.
Ciernie i kolce
Nieostrożny kot może zrobić sobie również krzywdę wśród roślinności wyposażonej w ciernie i kolce, a poranione łapki i uszy to przykre zjawisko zarówno dla kota jak i dla jego właściciela. Powinniśmy zatem unikać sadzenia roślin takich, jak: berberys, głóg, pigwowiec czy rokitnik.
Niebezpieczne środki chemiczne
Powinniśmy być również zawsze pamiętać, by po zastosowaniu chemicznych środków ochrony roślin przez co najmniej kilka lub kilkanaście godzin nie wypuszczać kota do ogrodu. Zwierzak nie musi wtedy zjadać trawy by się otruć – jego naturalnym odruchem jest wylizywanie sierści oraz łap, więc jeżeli znajdzie się na nich odrobina toksycznej substancji, to może być to dla kota bardzo niebezpieczne w skutkach.
Rośliny zdrowe dla kota
Podgryzanie roślin przez kota jest jego naturalnym zachowaniem, przy czym często wybiera on w takie rośliny, które korzystnie wpływają na jego zdrowie. Dlatego w ogrodzie przyjaznym kotu nie powinno zabraknąć takich roślin jak: pietruszka czy krwawnik pospolity. Zdrowy dla naszego pupila będzie również ogórecznik, który posiada wiele wartości wzmacniających. Z kolei tymianek i oregano zwalczają u kota pasożyty, a liście mięty poprawiają trawienie. Do roślin uwielbianych przez kota zalicza się przede wszystkim kocimiętka która działa na zwierzaka wręcz narkotyzująco – kociaki uwielbiają się w niej tarzać.

Kocie zachcianki
Pamiętajmy, że wszystkie koty mają swoje nawyki i potrzeby, dzięki którym utrzymują swój organizm w zdrowiu i dobrej kondycji. Wiemy już, że zwierzak zjada korzystne dla swojego układu trawiennego rośliny. Jednak jeżeli chcemy sprawić, żeby nasz ogród był w pełni przyjazny kotu, to powinniśmy zadbać o spełnienie wszystkich potrzeb naszego pupila.
Zostaw komentarz