Elementy architektury ogrodowej wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, by mogły przez lata zachować trwałość i estetyczny wygląd. Jednorazowe zabezpieczenie drewna w tym celu nie wystarczy, dlatego powinniśmy dokonywać okresowych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały czas ich użytkowania.
Powinniśmy pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu i zabezpieczeniu drewna, gdyż w innym wypadku narażone na działanie warunków atmosferycznych elementy drewniane mogą pękać, wysuszać się, chorować i gnić. Brak ochrony przed mikroorganizmami może z kolei skutkować pojawieniem się w drewnie bakterii, grzybów i owadów. Żywotność drewna maleje z czasem, gdyż jest ono surowcem biodegradowalnym i z czasem traci zarówno na wytrzymałości, jak również na walorach estetycznych. Wszystkim tym zagrożeniom możemy jednak zapobiegać dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich środków ochronnych.
Wybór środków ochronnych
Podstawową formą ochrony drewna jest impregnacja. Istnieje wiele rodzajów i odmian impregnatów, dzięki czemu możemy wybrać taki preparat, który będzie najlepiej odpowiadał naszemu gatunkowi drewna. Wybór mamy również w efektach dekoracyjnych impregnatu – tu decydujemy o odpowiednim kolorze drewna, widoczności jego słojów, a także o stopniu nadanego połysku. Poza impregnatami i impregnatami koloryzującymi mamy również do wyboru szereg innych środków konserwujących, takich jak lakiery, lakierobejce czy oleje do drewna. Przeczytaj o nich tutaj
Możemy użyć kilku różnych środków ochronnych dla poprawienia trwałości oraz wyglądu elementów drewnianych w ogrodzie. Jednak według sprawdzonej zasady powinniśmy dobrać preparaty do drewna tak, by każdy był tej samej marki. W ten sposób będziemy pewni, że żaden z kolejno nakładanych środków nie wywoła nieoczekiwanego efektu na drewnie – odbarwień ani plam.
Impregnacja krok po kroku.
Jeżeli dany element drewniany jest nowy i ma być malowany po raz pierwszy, to powinniśmy w pierwszej kolejności nałożyć impregnat bezbarwny, który zapewni ochronę biologiczną drewna. Następnie drewno dwukrotnie malujemy impregnatem koloryzującym, by zapewnić mu pełną ochronę i nadać planowany wygląd. W kolejnych latach do przeprowadzania okresowych zabiegów pielęgnacyjnych stosujemy jedynie impregnat koloryzujący, pamiętając by oszlifować powierzchnię drewna jeszcze przed nałożeniem preparatu.
Dzięki poprawnie przeprowadzonej impregnacji możemy być pewni, że drewno ogrodowe jest odpowiednio zabezpieczone a efekt pracy jeszcze długo będzie cieszył nasze oczy. Jeżeli nie zapomnimy o corocznej pielęgnacji drewnianych elementów ogrodowych to nie stracą one na swojej wartości estetycznej i będą nam służyć jeszcze przez wiele kolejnych lat.
Zostaw komentarz