Kto z nas nie chce mieć pięknego trawnika, który szybko rośnie po skoszeniu i jest odporny na choroby? Dowiedzcie się jak wybrać trawę, zasiać ją, a także jak prawidłowo pielęgnować swój trawnik by był gęsty i zielony.

Zakładanie trawnika

Kto z nas nie chce mieć pięknego, zielonego, gęstego, trawnika, szybko rosnącego po skoszeniu i odpornego na choroby.

Można to osiągnąć poprzez odpowiedni dobór Mieszanki traw.

Co wziąć pod uwagę przy doborze mieszanki:

  1. Jaką mamy glebę –  gliniastą, piaszczystą czy torfową
  1. Czy będziemy intensywnie użytkować trawnik
  1. Czy zamierzamy często nawozić trawnik
  1. Jak często chcemy kosić trawnik

Przygotowanie podłoża

  1. Karczujemy zbędne drzewa i krzewy
  1. Usuwamy resztki budowlane, kamienie i gruz oraz niwelujemy teren
  1. Przekopujemy lub orzemy glebę, wyrównujemy. Czekamy aż się zagęści lub wałujemy
  1. W przypadku piaszczystej gleby dodajemy ziemi próchnicznej lub torfu oraz mieszamy glebogryzarką
  1. W przypadku gliniastej gleby dodajemy piasku oraz mieszamy glebogryzarką
  1. Badamy ph gleby oraz zawartość makro i mikroelementów. W razie potrzeby porawiamy ph gleby by mieściło się w granicach 5,6 – 6,5

Siew trawy

Siejemy trawę płytko (0,5-1,0 cm). Można wysiewać ręcznie lub stosować siewniki. Należy zadbać o regularny wysiew. Wysiane nasiona lekko przykrywamy grabiąc lub posypując ziemią. Wałujemy po siewie lekkim wałem

Nawadnianie trawnika

Zanim nasiona wykiełkują podlewamy często ale nie obficie. Utrzymujemy stałą wilgotność gleby.

Zmniejszamy częstotliwość nawadniania po miesiącu, gdy wykiełkują wszystkie nasiona. Trawnik powinien przesychać. Najlepiej podlewać rano.

Starsze trawniki  podlewamy rzadziej lecz obficie. Z czasem wydłużamy czas pomiędzy dawkami wody i intensywność nawadniania.

Ostatecznie podlewamy tyko wtedy gdy trawnik tego potrzebuje. Woda powinna przenikać do podłoża na głębokość 10 cm.  Unikamy nadmiernego przesuszenia trawnika.

Bardzo wygodnym sposobem podlewania jest System nawadniający.

Nawożenie

Makroskładniki

Młody trawnik wymaga prawidłowego nawożenia ( 1,5-2 kg azotu w czystym składniku/100m2/rok). Bez wspomagania trawa nie uzyska pożądanej gęstości. Z czasem nawożenie się zmniejsza.

Przy nawożeniu trzeba zachować  N : P : K – 6 : 2 : 4 . Możemy stosować nawozy krótko- i długodziałające.

Azot odpowiada za przyrost masy i barwę liści (dawka roczna azotu w czystym składniku 1-1,5 kg/100m2).

Fosfor stymuluje wzrost korzeni (jeżeli poziom w glebie niewystarczający dawka roczna fosforu w czystym składniku, jednorazowo, wiosną lub jesienią 0,3-0,5 kg/100m2)

Potas poprawia gospodarkę wodną, barwę, zwiększa odporność rośliny na mróz i choroby ( dawka roczna potasu w czystym składniku 0,6-1 kg/100m2 – podzielić na trzy części wiosna, lato, jesień)

Wapń wpływa na odczyn gleby – reguluje przyswajanie składników pokarmowych (wapnować co 3-4 lata wapnem magnezowym 5-8 kg/100m)

Mikroskładniki

Należy dostarczyć trawom także Magnez, Bor, Miedź, Żelazo, Mangan, Molibden oraz Cynk.

Koszenie trawnika

Pierwszy raz kosimy trawnik gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm do wysokości 4-5 cm. Jednorazowy pokos nie może być większy niż 1/3 wysokości trawy. Trawniki ozdobno-rekreacyjne kosimy na wysokość 4-5 cm.

Aeracja trawnika – napowietrzanie trawnika

Przeprowadzamy raz w roku na trawnikach intensywnie użytkowanych. Napowietrzamy grunt przy pomocy walca z bolcami na głębokość 8-10 cm. Po zabiegu zwiększają się: masa korzeniowa, zdolności regeneracyjne traw i elastyczność podłoża.

Wertykulacja trawnika

Pionowe cięcia przy pomocy wertykulatora wykonujemy przynajmniej raz w roku na wiosnę  na suchym nisko skoszonym trawniku. Wertykulacja służy usunięciu filcu z obumarłych pędów i resztek po skoszeniu. Po wertykulacjii należy dokładnie wygrabić trawnik.

Piaskowanie trawnika

Zabieg przeprowadza się po aeracji i wertykulacji. Wypełnia się otwory i nacięcia suchym piaskiem 0,6-1,2 mm. Piaskowanie trawnika polepsza przepuszczalność wodną.

Regeneracja trawnika

Gdy trawnik stanie się rzadki należy dosiać trawę – mieszankę regeneracyjną. Główny składnik tej mieszanki to szybko wschodząca życica trwała. Najlepiej jest wcześniej usunąć chwasty przy pomocy herbicydów.

Zakładanie trawnika z rolki

Dwa sposoby produkcji:

  1. Trawa z rolki na folii

Cykl produkcyjny trawa 2-3 miesiące. Trawa łatwo się przyjmuje, lecz koszt produkcji rolki na folii jest wysoki.

  1. Trawa z rolki z gruntu

Cykl produkcyjny trwa około roku. Wymaga uważnej pielęgnacji po ułożeniu. Nie można dopuścić do przesuszenia.

Rolki trawy układamy na przygotowanym gruncie tak by dokładnie do siebie przylegały. Następnie wałujemy walcem aby docisnąć je do podłoża.